Čelný vysokozdvižný vozík EFX2-251 Li-ion za 13 200 € bez DPH. Navyše zľava 400€! Viac informácií a podmienky akcie TU

Infolinka

+421 650 340 067

Ako vybrať ručný vozík do skladu?

Potrebujete obsluhovať vnútorný sklad s rozlohou desiatok až stoviek metrov štvorcových a regálovať alebo stohovať z nákladného vozidla? Potom je pre vás ideálny ručne vedený vozík. Prečo? Ľahko sa používa, je obratný, nevyžaduje údržbu a má dobrý pomer ceny a kvality. Materiál zo zadnej časti auta môžete v okamihu naskladať do stojana a vyraziť na cestu.

Ako sme spomenuli v predchádzajúcom článku, existujú tri možnosti ručne vedených vozíkov:

a) plne manuálne vozíky

b) vozíky selektrickým zdvihom

b) vozíky s elektrickým pohonom a zdvihom

Každý typ vozíka je vhodný na inú prevádzku. Ak si nevyberiete tú správnu, môže sa stať, že čoskoro bude vozík stáť v kúte a vy budete nešťastní zo zlej investície. Práve preto sme pre vás pripravili tohto sprievodcu výberom toho ideálneho ručného vozíka do vášho skladu.

Plne manuálne ovládaný vozík je cenovo výhodný a využijete ho na príležitostné skladanie z auta a nastavenie do stojana. Ak si ho zaobstaráte, budete môcť vziať ťažšie palety a rýchlejšie ich zložiť alebo začať regálovať. Minimálne zaťaží firemný rozpočet, ale môže vám ušetriť niekoľko hodín práce týždenne. Nepočítajte s ním však na stohovanie celého nákladného auta alebo stohovanie viacerých paliet denne do 3 m. Časová náročnosť takýchto operácií by bola veľká.

Ak sa pohybujete v sklade, na rovnej podlahe a potrebujete častejšie obsluhovať vyššie regály, môže byť pre vás dobrou voľbou vozík s elektrickým zdvíhacím zariadením a ručným pojazdom. Je lacnejší ako plne elektrický a zdvíhanie paliet je s ním rovnako rýchle. Je to pomyselný ďalší stupeň po plne manuálnom vozíku. Je však najmenej vhodný na prekonávanie nerovných povrchov s ťažšími paletami. Samotný vozík váži niekoľko stoviek kilogramov plus paleta a upnutie takéhoto stojanu môže dať trochu zabrať.

Ak sme vyriešili rýchlosť ovládania výťahu pomocou elektrického zdvíhacieho vozíka, potom vozík s elektrickým zdvihom a pojazdom vyrieši problém prejazdu horších poschodí, väčších vzdialeností a presunu ťažších paliet. Tieto vozíky sa dnes dajú zohnať za lepšie ceny ako kedykoľvek predtým, odvedú naozaj veľa práce a sú u prevádzkovateľov obľúbené pre svoju jednoduchosť. To zvýši nielen vašu produktivitu, ale aj pohodlie pri práci. V menších skladoch sú vďaka svojej manévrovateľnosti rýchlejšie ako čelné vozíky a umožňujú hustejšie zastávky na regáloch. 

Ručné vozíky majú veľa možností konštrukcie, napríklad: 

  • so schodíkom pre obsluhu, pre rýchle prekonávanie dlhších vzdialeností,
  • s prídavnými vidlicami na manipuláciu s dvoma paletami súčasne alebo na lepšie prekonávanie nerovností terénu, 
  • so zdvihom až do 5,5 metra a nosnosťou 2000 kg.

Ak máte odpoveď na otázku, ktorý typ ručného vozíka je pre vás vhodný, zostáva už len určiť jeho parametre.

Parametre ručného vozíka

Nosnosť – aký najťažší náklad budete zdvíhať? A akú maximálnu nosnosť potrebujete? Počítajte s tým, že nosnosť ručných vozíkov nie je rovnaká v celom rozsahu zdvíhania, a zároveň platí, že vyššia nosnosť = vyššia cena, takže si nedávajte príliš veľkú rezervu.

Výška zdvihu – aká je výška posledného odkladacieho bodu plus 20 cm rezerva na základ? Ak by ste potrebovali väčšiu výšku ako 5,5 metra alebo stohovať veľké bremená aj vo vyšších úrovniach regálov, je čas pozrieť sa na čelný zdvihák alebo retrak.

Svetlá výška – do akého najnižšieho bodu sa vozík dostane? A prázdna alebo vrátane palety? V prípade nižších svetlých výšok budete potrebovať zdvíhaciu vežu TRIPLEX alebo aspoň väčší voľný výťah, pri ktorom sa výška vozíka pri zdvihnutí vidlíc nezvyšuje.

Vidlice – štandardné vidlice sú na europaletách, ale môžete si vybrať aj vidlice s nastaviteľnou šírkou alebo inými dĺžkami. Počítajte však s dlhšími dodacími lehotami.

Frekvencia používania – budete vozík riadiť hodinu denne alebo bude v trojzmennej prevádzke? Pre jeden alebo druhý prípad stojana existuje iný typ stroja. A to v batérii, ktorá má inú technológiu a rádovo inú kapacitu, a potom v kategórii vozíka podľa komponentov, ktorými je vozík vybavený. Pri takýchto vozíkoch je rozdiel v obstarávacej cene dvojnásobný alebo väčší, takže nie je potrebné nevyhnutne kupovať vybavenejší vozík, ako vaša prevádzka potrebuje.

Tento článok by vám mal pomôcť pri správnom výbere ručného vozíka. Ak si však stále nie ste istí výberom správneho stroja, neváhajte nás kontaktovať (e-mail: prodejna@simplelift.cz, telefón +420 605 100 202), radi vám pomôžeme s výberom.

Zo zákulisia našej práce

Sledujte viac na