Čelný vysokozdvižný vozík EFX2-251 Li-ion za 13 200 € bez DPH. Navyše zľava 400€! Viac informácií a podmienky akcie TU

Infolinka

+421 650 340 067

3 tipy pre dlhú výdrž batérie vášho vozíka

Tak ako sa časom opotrebuje samotný vozík, opotrebuje sa aj jeho batéria. Výmena batérie je často najnákladnejšou položkou pri servise vozíka. Náklady na novú batériu predstavujú približne 15 % jeho kúpnej ceny. Ak sa o batériu dobre staráte, môže vydržať až 15 rokov (samozrejme, v závislosti od toho, ako často vozík používate). 

Nižšie uvádzame tipy na údržbu batérie:

Výber správneho vozíka a batérie

Správna starostlivosť o batériu začína výberom správneho vozíka. Vzhľadom na frekvenciu používania je potrebné zvoliť správnu kapacitu batérie. Ak si vyberiete batériu s príliš malou alebo príliš veľkou kapacitou, nikdy nevyužijete jej plný potenciál. Musíte sa tiež rozhodnúť, či si vyberiete bežný olovený akumulátor (bezúdržbový alebo s voľným elektrolytom), alebo či si vyberiete Li-Ion akumulátor. Sprievodcu správnym výberom batérie nájdete tu.

Nabíjanie batérie 

Nabíjanie závisí od typu batérie vo vozíku. V zásade sa používajú 2 základné typy batérií:

Li-Ion – tento typ batérie nie je potrebné nabíjať na plnú kapacitu. Ideálne je udržiavať batériu v rozmedzí 20 – 80 % jej kapacity. Batéria tiež nesmie byť úplne vybitá. Podobne dlhšie časové úseky, keď je vozík plne nabitý, sú pre batériu škodlivé. Počet nabíjacích cyklov je približne dvojnásobný v porovnaní s olovenými akumulátormi.

Olovené akumulátory – tieto tipy sa vzťahujú na bezúdržbové akumulátory (s technológiou AGM alebo GEL), ako aj na akumulátory s voľným elektrolytom. Olovené batérie sa neodporúča vybíjať pod 30 % a mali by sa vždy nabíjať na 100 % (a odpojiť až vtedy, keď kontrolka batérie vo vozidle ukazuje, že je plne nabitá). Niekedy je dobré dať batériu do nabíjačky na približne 50 % kapacity – predĺži to jej životnosť.

Pravidelná údržba batérie

V prípade batérií s voľným elektrolytom odporúčame kontrolovať hladinu elektrolytu každých 14 dní. Ak vozík používate veľmi málo, mali by ste ho nabíjať aspoň raz za mesiac (aj keď vozík nie je vybitý) – predĺžite tým životnosť batérie.

Predĺženie životnosti batérie (a tým ušetrenie nákladov na kúpu novej batérie) nie je náročné ani časovo. Potrebujete len niekoho, kto to bude mať vo vašej prevádzke na starosti. 

Zo zákulisia našej práce

Sledujte viac na