Januárová zľava -50% na paletový vozík NF25NL pri kúpe akéhokoľvek el. ručne vedeného vysokozdvižného vozíka, platí len do 31.01.2023.

Infolinka

+421 650 340 067

3 tipy pre dlhú životnosť batérie

Rovnako ako sa vozík časom opotrebuje, opotrebuje sa i jeho batéria. A práve výmena batérie býva často najnákladnejšia položka pri servisu vozíka. Cena novej batérie sa pohybuje okolo 15% obstarávacej ceny vozíka. Pokiaľ sa o batériu správne staráte, môže vám vydržať kľudne i 15 rokov (záleží pochopiteľne na frekvencií používania vozíka). Nižšie prikladáme zoznam tipov pre údržbu vašej batérie:

  1. Samotný výber vozíka a batérie v ňom – správna starostlivosť o batériu začína správnym výberom vozíka. Musíte vybrať správnu kapacitu batérie, vzhľadom k frekvencií používania. Pokiaľ vyberiete batériu s príliš malou, alebo naopak zbytočne veľkou kapacitou, nikdy nenaplníte celý potenciál, ktorý batéria ponúka. Ďalej sa musíte rozhodnúť, či chcete vybrať klasickú olovenú batériu (bezúdržbovú alebo akumulátor s voľným elektrolytom), alebo siahnete po Li-Ion batérií.
  2. Nabíjanie – U nabíjania záleží na type batérie vo vozíku. V zásade sa používajú 2 základné druhy batérií:
    • Li-Ion – Tento druh batérie nieje nutné nabíjať do plnej kapacity. Ideálne je udržovať akumulátor v rozmedzí 20 – 80 % svojej kapacity. Akumulátor sa nesmie vybíjať do úplného vybitia. Rovnako tak i dlhšia doba kedy je vozík plne nabitý, batérií škodí. Počet nabíjacích cyklov je cca dvojnásobný oproti oloveným batériám.
    • Olovené batérie – Tipy platia pre bezúdržbové batérie (s AGM či GEL technológiou) i pre batérie s voľným elektrolytom. Olovené akumulátory sa neodporúča vybíjať pod 30 % a je nutné ich nabiť vždy do 100 % (a odpojiť ich až vo chvíli kedy na vozíku svieti plne nabito). Niekedy je dobré batériu dať na nabíjačku už pri cca 50 % kapacity (predĺžite tým ich životnosť).
  3. Pravidelná údržba – U akumulátorov s voľným elektrolytom odporúčame kontrolovať hladinu elektrolytu každých 14 dní. Pokiaľ vozík používate veľmi málo, je potreba ich nabiť minimálne 1x za mesiac (i pokiaľ vozík nieje vybitý), predĺžite tým životnosť batérie.

Predĺžiť životnosť batérie (a tým ušetriť náklady na nákup batérie novej) nieje zložité, ani časovo náročné. Iba je potreba, aby daný stroj mal niekto na starosť.

 

Zo zákulisia našej práce

Sledujte viac na