Infolinka

+421 650 340 067

Ako si vybrať rudľu

Ako vybrať správny typ rudle

Čo je to rudla a na čo slúži?

Rudľa je lacný a obratný vozík na premiestňovanie nákladu, sťahovanie, skladovanie alebo aj na záhradu. Rudle možno rozdeliť do dvoch základných kategórií, a to na univerzálne a špecializované. 

  • Univerzálne rudle, ako už názov napovedá, majú široké spektrum použitia a môžu sa používať na prepravu nákladu rôznych veľkostí a hmotností. 
  • Špecializované rudle sú zamerané na uľahčenie manipulácie so špecifickými bremenami, ako sú fľaše, pneumatiky, odpadkové koše a sudy.

 

Schodisková rudla

Čo ak potrebujete prepraviť náklad po schodoch? V takom prípade vám pomôže rudla na schody, ktorá je vybavená trojkolkou, ktorá uľahčuje pohyb rudle po schodišti. 

Ak potrebujete rudľu používať aj na rovnom povrchu, môžete si vybrať kombináciu schodiskovej rudle a klasickej rudle, ktorá sa dodáva s dvoma typmi koliesok a možno ich vymeniť jednoduchým odstránením bezpečnostnej zástrčky. Dodali sme ho napríklad do školy, kde sa rudle používa väčšinu času na prízemí a raz za čas sa veci presunú na poschodie. 

K dispozícii je aj schodisková rudla s klasickými nafukovacími kolesami na špeciálnom otočnom hriadeli. Je vhodná všade tam, kde potrebujete ísť po schodoch a po rovnom teréne a nemáte čas na výmenu kolies. Využívajú ju napríklad služby dodávok nábytku a bielej techniky do bytov.

 

Rudle na oblé náklady

Existujú aj sudové, zásobníkové alebo valcové rudle. Vďaka dvom alebo trom mierne zakriveným horizontálnym tyčiam sú prispôsobené na manipuláciu s valcovými bremenami. Okrúhly predmet potom pevne sedí na rube a vy sa nemusíte obávať, že sa náklad skotúľa na zem. Reštaurácie, vinárne a podobne ocenia napríklad rudľu na sudy.

rudl-na-sudy-rsu300s

Rudle na koberce

K dispozícii sú aj rudle na koberce. Majú veľkú nakladaciu plochu a kolieska presne uprostred, takže keď je koberec rovnomerne naložený, obsluhe stačí vynaložiť minimálnu námahu na jej prepravu. Koberce dokonale sedia na vozíku vďaka zakriveniu horných priečok.

rudl_na_koberce_RK300DL

Nábytkové rudle

Rudle na nábytok spoznáte podľa väčšej a širšej lopaty, vysokej konštrukcie a rukoväte, ktorá je zahnutá smerom k obsluhujúcemu, takže aj pri prenášaní väčšieho nákladu, ako je napríklad skriňa alebo chladnička, možno rudľu pohodlne uchopiť za hornú priečku a ťahať. Nemusíte sa hrbiť a rudľu máte pevne v rukách.

Výber koliesok

Ďalšia otázka, ktorú zákazníci často kladú, je, aké kolieska si vybrať? Dva základné typy koliesok sú nafukovacie a pevné

Výhodou nafukovacích koliesok je, že tlmia a pohlcujú nárazy spôsobené nerovným terénom, ale sú náchylné na prepichnutie. Na druhej strane sú pevné kolesá úplne bezúdržbové a nemožno ich prepichnúť. Sú konštruované na bežné použitie do 200 kg a len výnimočne sú vhodné na vyššie zaťaženie.

Tak ako neexistuje jednotná kvalita rudiel, na trhu nenájdete ani jednotnú kvalitu koliesok. Kvalitné kolesá majú vysoký podiel gumy. Môžete povedať, že sú matné. Lesklé kolesá sú menej gumené, často majú tenšie duše, ktoré netesnia a musia sa častejšie dofukovať. Tie sú vhodné skôr na hobby použitie. 

Kovové kolieska s dostatočnou pevnosťou plechu sú lepšie ako plastové kolesá, ktoré sú náchylné na praskanie. Ihlové ložiská sú dostatočným štandardom pre rudle. Ak je rudla určené na veľmi náročné použitie, odporúčame vám priplatiť si za guľôčkové ložisko, ktoré má dlhšiu životnosť.

 

Už viete, ktorú rudľu si vyberiete? Ak nie, s výberom vám pomôžeme. Neváhajte nás kontaktovať e-mailom poptavky@simplelift.cz alebo telefonicky na čísle +420 543 216 031.

Zo zákulisia našej práce

Sledujte viac na