Infolinka

+421 650 340 067

Ktorý pohon vozíka si vybrať?

Plánujete nákup nového vysokozdvižného vozíka pre svoju dielňu či do skladu a neviete vybrať správny typ pohonu? Vďaka tomuto sprievodcovi bude vaše rozhodovanie jednoduchšie.

Najčastejšie sa používajú vozíky s dieslovými motormi. Majú voju tradíciu, sú silné, ich kúpa je najlacnejšia zo všetkých pohonov a tankovanie je jednoduché. Okrem toho nie je ťažké opraviť motor staršieho nákladného vozidla. Nie sú tak ekologické ako iné pohony a sú vhodné najmä na vonkajšie použitie kvôli výfukovým plynom. S použitím ďalších filtrov ich však možno používať aj v interiéri.

Druhým pohonom v rodine spaľovacích motorov je plyn. Rozšírenejší je LPG alebo menej používaný CNG. Vozíky sú podstatne menej „zapáchajúce“ ako nafta, a preto sú vhodné na kombinované použitie v interiéri a exteriéri. Niektorých zákazníkov odradí doplňovanie plynu, ale v súčasnosti existuje množstvo spoločností, ktoré vám bezplatne prenajmú fľaše, ktoré stačí vymeniť, a keď sa spotrebujú, prídu vám ich vymeniť za plné. Takže to nemôže byť jednoduchšie.

Elektrická energia je čoraz častejšie používaným typom pohonu. Nielen kvôli nulovým emisiám, ale aj kvôli technologickému pokroku. Vozíky sú tiché, čisté, s presným ovládaním v malom priestore, takže sú ideálne na použitie v interiéri. Ich kúpa je najdrahšia, ale ich prevádzka je najlacnejšia z hľadiska nabíjania aj servisu. Návratnosť vyššej investície v porovnaní so spaľovacími motormi môže byť až 4 roky v závislosti od počtu odjazdených hodín. Najslabším miestom vozíka sú drahé batérie, ktoré sa nabíjajú niekoľko hodín, nesprávnym používaním a údržbou sa rýchlejšie znehodnocujú a potrebujú dobre vetrané nabíjacie miesto. Všetky tieto nevýhody vyriešila nová technológia lítium-iónových (Li-Ion) batérií, ako ich poznáme napríklad z batérií mobilných telefónov. Tým sa niekoľkonásobne zvýšila životnosť batérie a výrazne sa znížili nároky na disciplínu pri používaní batérie.

Každý typ pohonu má v praxi svoje miesto, hoci v poslednom čase sa čoraz viac používa elektrický pohon. Vždy je však potrebné bližšie preskúmať potreby každej prevádzky a podľa toho vybrať najvhodnejší pohon.

Tento článok by vám mal pomôcť pri správnom výbere pohonu vozíka. Ak si však stále nie ste istí výberom správneho typu pohonu vozíka, neváhajte nás kontaktovať (e-mail: prodejna@simplelift.cz, telefón +420 605 100 202), radi vám pomôžeme s výberom.

Zo zákulisia našej práce

Sledujte viac na