Čelný vysokozdvižný vozík EFX2-251 Li-ion za 13 200 € bez DPH. Navyše zľava 400€! Viac informácií a podmienky akcie TU

Infolinka

+421 650 340 067

Ktorý vysokozdvižný vozík je najlepší pre vašu prevádzku?

Paliet pribúda a vy uvažujete o pomocníkovi, ktorý by zvýšil vašu produktivitu?

Dobrou správou je, že máte hneď niekoľko možností, ktoré sa líšia podľa použitia, prostredia a ceny. Ako napovedá názov vysokozdvižného vozíka, vozík pomáha zdvíhať náklad do výšky, či už do regálu, na stohovanie paliet alebo na zadnú časť auta. Túto všeobecnú klasifikáciu však možno rozdeliť na ďalšie podskupiny: čelné vozíky, ručné vozíky, retraky a iné špeciálne vozíky. Nasledujúce otázky vám pomôžu rozhodnúť sa, ktorý typ vozíka je pre vás vhodný:

  • V akom prostredí sa bude vozík používať?
  • Aké ťažké sú bremená a ako vysoko ich potrebujete zdvíhať?
  • Aká je frekvencia používania?
  • Aký je rozpočet?

Odpovede na tieto otázky nájdete nižšie pre každú kategóriu vozíka.

Čelné vozíky

Čelné vozíky sú vhodné na použitie v interiéri aj exteriéri za dobrého aj horšieho počasia. Zvládnu vysokú nosnosť vo väčších výškach. Majú horšie priestorové nároky, preto nie sú vhodné na prácu v malých priestoroch, ktorá je pomalá alebo vôbec nie je možná kvôli polomeru otáčania vozíka.

Ručne vedené vozíky

Ručne vedené vozíky majú nízku svetlú výšku a kolesá bez vzoru, takže sú ideálne na rovné povrchy v halách. Ľahko sa ovládajú a majú dobrú manévrovateľnosť aj v malých priestoroch. Vonkajšie použitie je možné, ale je lepšie poradiť sa s odborníkom.

Ručne vedené vozíky sa ďalej rozdeľujú na vozíky:

a) s elektrickým zdvihom a pojazdom – tento typ vozíka je veľmi obľúbený pre jeho jednoduchú obsluhu a vysokú účinnosť pri práci v stiesnených priestoroch. V závislosti od nákladu je možné zvoliť nosnosť až do 2 ton a výšku zdvihu viac ako 5 metrov. V závislosti od frekvencie používania sa vyberá vhodná batéria a rozsah vozíka, čo výrazne ovplyvňuje cenu vozíka. Ceny sa pohybujú od 3 000 do 4 000 eur a v závislosti od zložitosti stroja sa šplhajú do desiatok tisíc eur.

b) s elektrickým zdvihom – ide o vozík, ktorý je vhodný na rovné povrchy, pre nižšiu hmotnosť ako vozík s elektrickým pojazdom a prácu na malom priestore. Často sa používa ako pracovný stôl alebo na obsluhu malého regálu, kde nie je potrebné prekonávať veľké vzdialenosti.

c) mechanické – podskupina ručne ovládaných vozíkov, ktorá je vhodná na menej časté používanie. Vozíky dokážu zdvihnúť až 2 tony, ale práca s takouto hmotnosťou je veľmi náročná a odporúča sa vykonávať ju len veľmi sporadicky. Pri vyššej frekvencii používania alebo pri väčších výškach základov (vozíky zvládnu až 3 metre) treba počítať s prácnejším čerpaním hydrauliky. To všetko je kompenzované nízkymi cenami.

Retraky

Retraky sú vozíky určené na obsluhu skladov s vysokými regálmi. Retrak dokáže pracovať v malom priestore a zdvihnúť stovky kilogramov do výšky viac ako 10 metrov. Je určený predovšetkým pre rovné plochy hál, ale za určitých podmienok zvládne aj plochu pred halou. Prípadne si môžete vybrať terénnu verziu Retraku, ktorá je pripravená aj na „horšie“ povrchy.

 

Správnym výberom zariadenia manipulačnej techniky môžete výrazne zvýšiť produktivitu v sklade a často to nemusí byť za cenu vysokých nákladov. Tento článok poskytuje len základný prehľad skupín vysokozdvužných vozíkov. Určite sa na nás obráťte, aby sme vám pomohli s výberom konkrétneho vozíka, ktorý bude dobre slúžiť vašim potrebám.

Zo zákulisia našej práce

Sledujte viac na